sobota 18. februára 2012

POZOR! Kto nepríde - nezažije ;-) (2010)

Milí kolegovia a kolegyne, všetci, čo sa zaujímate o paleontológiu,

dovoľujem si vás pozvať na náš tohtoročný paleontologický výskum v Novej Vieske, ktorý sa bude konať v dňoch 4 - 8.8.2010 (streda až nedeľa). 

O LOKALITE: 

Nová Vieska (na polceste medzi Novými Zámkami a Štúrovom) je jedna z najvýznamnejších lokalít z prelomu pliocénu a pleistocénu v strednej Európe a má ambíciu stať sa minimálne slovenským stratotypom pre novú hranicu kvartéru (obdobie pred cca. 2,6 mil. rokov). Toto obdobie je charakteristické prechodom z teplého a vlhkého tropického podnebia konca treťohôr do chladnejších a suchších podmienok najmladšej geologickej etapy vývoja Zeme. O to svedčia aj skamenelé pozostatky fauny nachádzané v riečnych štrkoch a pieskoch pra-Žitavy na skúmanej lokalite Nová Vieska, ktorú tvorí zmiešané spoločenstvo cicavcov, z ktorých niektoré boli ešte prispôsobené pralesnému prostrediu (posledné mastodonty), zatiaľ čo ďalšie už prevažne stepnému prostrediu (prvé mamuty). Okrem nich sa na lokalite dajú nájsť najmä fosílne zvyšky viacerých druhov nosorožcov, jeleňovitých, ďalej zuby a kosti koňovitých, diviakovitých, bobrov a najvýznamnejším nálezom je zatiaľ zub primáta rodu Paradolichopithecus. Nové systematické výskumy v Novej Vieske prebiehajú každoročne od roku 2004. Tento rok bude výskum podporený grantom VEGA, do ďalších rokov je podaný grant APVV. Hlavnými cieľmi tohtoročného výskumu je získať čo najviac dobre zachovaného fosílneho materiálu čo najväčšieho počtu druhov zvierat, aby sme si mohli utvoriť lepšiu predstavu o podmienkach, ktoré v danom časovom období u nás panovali, tiež na ich základe spresnili a potvrdili stratigrafické zaradenie lokality a vytypovali čo najvhodnejšie miesto pre plánovaný plošný odkryv do ďalších rokov výskumu. Na úspešné splnenie týchto cieľov je nevyhnutná účasť čo najväčšieho počtu ľudí, ochotných priložiť ruku k dielu, niečo nové sa naučiť, prežiť trocha dobrodružstva v prírode a tiež aj pocítiť tradične skvelú náladu, ktorá na výskume vždy panovala:) 

KDE, AKO, ČO... 

Počas výskumu sa spí priamo na lokalite v pieskovni v stanoch, varí sa na ohnisku, pitnú vodu a nejakú vodu aj na základné umytie budeme každý deň dovážať autom a aj chodiť nakupovať zásoby do dediny. Nejaké nástroje na výskum zabezpečíme, pokiaľ je možnosť priniesť si paleontologické kladivo, špachtľu, motyčku, lopatku, štetec, tak si ich prosím prineste. Hlavnú časť roboty aj tak urobí spriatelený pán bagrista z dediny, na nás zostane tá jemnejšia robota. Čo sa týka dopravy, kolegyňa Martina Moravcová a ja pravdepodobne pôjdeme autom z BA už v utorok 3.8 podvečer spolu so všetkými výskumnými potrebami, určite bude možnosť aj niekoho zobrať so sebou. Snáď sa podarí zohnať ešte nejaké to auto-dve, ktoré by podovážali aj ďalších účastníkov výskumu, poprosím ochotných automobilizovaných ľudí, aby sa mi ozvali. Na benzín sa potom poskladáme. Ináč sa do Novej Viesky dá dostať v pohode vlakom z BA, alebo odinakiaľ, zo stanice by sme vás už vyzdvihli autom. Pevne verím, že nám počasie aj na tohtoročný výskum bude priať, v prípade horúceho počasia si určite nezabudnite plavky a dobrý opaľovací faktor, tiež aj repelent, v prípade horšieho počasia zase pršiplášte a podobne. Pred slnkom alebo dažďom nás pri práci ochránia plachty, ktoré si nad seba zavesíme a ktoré zabezpečím ja. 

V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte a kontaktujte ma na 0903 970 523 alebo na martin.vlaciky@gmail.com prípadne na paleoklub@paleoklub.sk. 

S pozdravom a v očakávaní čo najvyššej účasti:), 

Martin Vlačiky

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |